KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 12376343
*
nr 1237 6343
Karl Tirén
(1869-1955), Sverige
Akvarell, Fjällandskap, signerad. 33x48
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 februari 2019
kl 18:01:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/2 23:04:20
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Läs mer om Karl Tirén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv karl tirén landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
*
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Läs mer om Karl Tirén
nr 1237 6343
Karl Tirén
(1869-1955), Sverige
Akvarell, Fjällandskap, signerad. 33x48
Karl Tirén, svensk målare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 februari 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/2 23:04:20 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Karl Tirén
Karl Tirén, svensk mÃ¥lare född 1869 i Jämtland, död 1955 i Stockholm.Läs mer om Karl Tirén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv karl tirén landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14